fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Mieszkania z dopłatą ciągle do wzięcia

Materiały inwestora
Deweloperzy nie załamują rąk. W ofercie nie brakuje lokali, które można kupić na preferencyjny kredyt.

Jak deweloperzy radzą sobie ze sprzedażą emdeemowskich mieszkań po wyczerpaniu środków na dopłaty z tegorocznej puli? Czy spada zainteresowanie mieszkaniami objętymi programem? Jakie mechanizmy wsparcia sprzedaży wprowadzają firmy, by umożliwić klientom skorzystanie z rządowego dofinansowania? Portal nieruchomości Dompress.pl prezentuje wyniki sondy.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

- Oferta lokali spełniających kryteria programu "MdM" w największych miastach Polski to ok. 15-20 proc. całej puli. Większość emdeemowskich mieszkań powstaje w inwestycjach, których termin zakończenia zaplanowany jest na przyszły lub 2018 rok. Wykorzystanie środków na 2018 rok jest znikome.

Wyczerpanie tegorocznej puli dopłat w żaden sposób nie przełożyło się na spadek zainteresowania naszą ofertą. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest wręcz odwrotnie. Po pierwszym roku działania programu, kiedy wykorzystano zaledwie jedną trzecią środków na dopłaty, klienci zauważyli, że nie można zwlekać z decyzją o zakupie mieszkania.

Z naszego punktu widzenia ważniejsza od programu "MdM" jest dobra kondycja polskiej gospodarki, atrakcyjne ceny nieruchomości oraz niskie stopy procentowe.

Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord:

- Nadal obserwujemy duże zainteresowanie mieszkaniami spełniającymi kryterium cenowe "MdM". Nie wszyscy nabywcy korzystają z programu, a ceny takich mieszkań także bez rządowej dopłaty są bardzo atrakcyjne. Wielu klientów interesuje się zakupem lokali z terminem odbioru w 2017 i 2018 roku, a w tym przypadku środki z "MdM" są nadal dostępne.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom:

- W pierwszym kwartale tego roku sprzedaliśmy o 44 proc. więcej mieszkań niż w tym samym okresie w 2015 roku. Klienci mogą wybrać lokale z rządową dopłatą w naszych czterech inwestycjach. To osiedla Na Ustroniu, Słoneczne Stabłowice, Cztery Pory Roku, Księżno. Tylko część oferty związana jest z programem "MdM". Proponujemy lokale także z innych segmentów, co powoduje, że sprzedaż mieszkań w naszych projektach nie jest uzależniona od programu dopłat.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska:

- Zakończenie przyjmowania wniosków o dopłaty na ten rok nie jest dla nas wielką zmianą. W ofercie mamy tylko jedną inwestycję z mieszkaniami w segmencie popularnym. W warszawskim projekcie Księżycowa 60 mieszkania sprzedają się bardzo dobrze, natomiast te objęte dopłatami w większości znalazły swoich nabywców przed wyczerpaniem się puli środków na ten rok.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction Holding:

- Chcemy oferować mieszkania w konkurencyjnej cenie. Ofertę dopasowujemy do sytuacji na rynku. Mieszkania spełniające kryteria programu "MdM" mamy m.in. w inwestycji Zielona Dolina i Willa One w Warszawie oraz Nowe Tysiąclecie w Katowicach. Pomimo wstrzymania przyjmowania wniosków o kredyt w ramach "MdM" z tegorocznej puli, klienci nadal mają szansę skorzystać z rządowych dopłat ze środków przewidzianych na przyszły rok.

Założenia programu umożliwiają dopłaty w chwili oddania budynku do użytkowania. W związku z tym można składać wnioski o dopłaty z budżetu na 2017 rok. Osoby planujące zakup mieszkania w "MdM" powinny jednak wziąć pod uwagę, że pieniędzy na dopłaty ubywa i złożyć wniosek o dofinansowanie jak najszybciej.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service:

- Z roku na rok zainteresowanie dopłatami jest coraz większe. Program "Mieszkanie dla młodych" jest atrakcyjny nie tylko z punktu widzenia klientów, ale także deweloperów, którzy dzięki niemu zyskują nowych klientów. Mimo szybkiego wyczerpania puli dopłat na ten rok, można składać wnioski o przyznanie dofinansowania ze środków na lata 2017 i 2018. To daje przewagę rynkowi pierwotnemu.

W przeciwieństwie do deweloperów, osoby sprzedające używane mieszkania nie poczekają na pieniądze do przyszłego roku. Ponadto stworzyliśmy rozbudowany system wspierający sprzedaż. Nasi doradcy udzielają m.in. kompleksowych informacji na temat możliwości skorzystania z programu dopłat oraz z zakresu finansowania zakupu nieruchomości.

Zuzanna Kordzi, dyrektor ds. handlowych w ECO-Classic:

- Wyczerpanie środków na dopłaty spowodowało raczej trudności w realizacji transakcji niż spadek zainteresowania zakupem mieszkań. Nie zauważamy sygnałów wskazujących na to, żeby miało się to zmienić. Owszem, dostosowujemy nasze systemy płatności do zaistniałej sytuacji i będziemy musieli wykazywać się elastycznością.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Home Invest:

- Nie zauważamy problemów z powodu wyczerpania się tegorocznej puli dopłat dla osób ubiegających się o kredyt w ramach programu "MdM". Jedyną naszą inwestycją, w której można kupić mieszkanie z dopłatą jest projekt Monte Verdi w warszawskiej dzielnicy Włochy. Klienci nabywający mieszkania w tej lokalizacji będą mogli skorzystać z dopłat z przyszłorocznej puli, ponieważ termin zakończenia budowy został przewidziany na drugi kwartał 2017 roku.

Piotr Soja z firmy Galinvest:

- Wyczerpanie się tegorocznej puli środków w programie "MdM" nie ma dla nas większego znaczenia. Mamy w ofercie mieszkania w programie dopłat, ale rządowe dofinansowanie nie jest główną przyczyną ich zakupu. Klienci wybierają mieszkania w naszych inwestycjach głównie ze względu na atrakcyjną cenę i jakość lokali, dzięki czemu większość oferty objętej "MdM" jest nabywana bez dopłat. Standardowo oferujemy nabywcom możliwość skorzystania z harmonogramu wpłat w systemie 10/90, który także dostosowujemy do indywidualnych potrzeb kupujących.

Maria Doerre, dyrektor sprzedaży i marketingu Activ Investment:

- W związku z tym, że budowa naszych osiedli zakończy się w 2017 roku, nie odczuwamy skutków wyczerpania się puli dopłat na ten rok.

Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED Real Estate Development:

- Zakończenie przyjmowania wniosków o kredyt z "MdM" z tegorocznej puli dopłat nie wpłynęło na zainteresowanie naszymi mieszkaniami. Nasze inwestycje dowodzą, że cena jest ważna, ale musi być uzasadniona. Klienci są gotowi zapłacić więcej, jeśli dostaną oryginalne, dobrej jakości rozwiązania. Dodatkowo oferujemy wygodny i bezpieczny system płatności 10/90. Na etapie budowy kupujący wpłacają tylko 10 proc. wartości mieszkania, a 90 proc. - kiedy inwestycja jest gotowa.

Katarzyna Pietrzak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Victoria Dom:

- Zakończenie "MdM" na rok 2016 spowodowało jeszcze większe zainteresowanie programem na rok 2017. Nasze projekty są tak przygotowane, aby każdy klient znalazł odpowiednie mieszkanie dla siebie, w zależności od swoich oczekiwań i możliwości finansowych.

Aneta Zdulska, dyrektor ds. sprzedaży w WAN:

- Mimo wyczerpania się dopłat w "MdM" na 2016 rok zainteresowanie zakupem mieszkań nadal jest duże. Podchodzimy bardzo elastycznie do potrzeb klientów, umożliwiając im skorzystanie z dopłat w styczniu 2017 roku. Do tego czasu klient dopnie kwestie kredytowe, odbierze klucze do mieszkania i formalnie stanie się jego właścicielem. Osoby, które wybierają u nas mieszkania, nie muszą więc takiej decyzji odkładać.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA