fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

W Krakowie odbędzie się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

PAP
W Krakowie w lipcu odbędzie się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Przedstawiciele 21 państw członkowskich Komitetu Podczas trwających dziesięć dni obrad, od 2 do 12 lipca, będą podejmować decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie. Do Krakowa przyjadą również delegacje rządowe z blisko 170 Państw-Stron Konwencji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych afiliowanych przy UNESCO.

- Polska jest członkiem Komitetu od momentu powstania. Jest także stroną Konwencji dotyczącego  światowego dziedzictwa – mówił na dzisiejszej  konferencji prasowej w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.  - Działalność Komitetu jest szalenie istotna na całym świecie. Spodziewamy się na 41 sesji w Krakowie około 2 tys. uczestników. To największe międzynarodowe wydarzenie, jakie organizuje rząd polski w tym roku.

Wczoraj w Paryżu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podpisał w imieniu polskiego rządu porozumienie z UNESCO w sprawie organizacji sesji. UNESCO reprezentowała na tej uroczystości Dyrektor Generalna Irina Bokova.

Minister zapowiedział też nowy wpis na listę -- W Polsce mamy 14 miejsc światowego dziedzictwa. W Krakowie będziemy starali się o wpis piętnasty, dotyczący podziemi w Tarnowskich Górach. To dawne kopalnie ołowiu, srebra i cynku. Jest to zgłoszenie społecznie przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

A prof. Jacek Purchla, przewodniczący 41. Sesji w Krakowie i przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury uzupełnił: - Lista światowego dziedzictwa stała się najmocniejszym znakiem UNESCO, jego niezwykłym sukcesem. Mamy dzisiaj na niej już 1053 wpisy.

Profesor Purchla podkreślił też, że na prestiżowe globalne wydarzenie, jakim jest sesja, Polska czekała czterdzieści lat. Zapowiedział  również, że w programie jeden dzień debat zostanie poświęcony omówienie 55 wpisów znajdujących się w zagrożeniu, co dotyczy zarówno obiektów zagrożonych z powodów politycznych konfliktów, np. w Syrii i Iraku,  jak i z innych przyczyn np. działalności developerów w miastach.

W programie  41. sesji znajdą się obrady plenarne Komitetu oraz wydarzenia równoległe: Forum Młodych Profesjonalistów i organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski i UNESCO : Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa oraz Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.

Sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to coroczne, międzyrządowe spotkania 21 państw członków Komitetu, odbywające się od 1977 roku w różnych miastach na świecie.

Uroczyste otwarcie 41.sesji nastąpi 2 lipca w Zamku Królewskim na Wawelu. A miejscem obrad będzie Centrum Kongresowe ICE Kraków, jedno z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Europie. W jego przestrzeni organizowane będą też wernisaże oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym.

Logotyp 41. sesji nawiązuje do idei wspólnej odpowiedzialności. Dośrodkowe ukierunkowanie strzałek i zamknięcie ich w obrębie koła symbolizuje wspólny cel działań i współpracę.

Organizatorami wydarzenia w Krakowie  są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władze Krakowa. W imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizatorem wykonawczym i koordynatorem sesji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA