fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finansowanie

Kredyty hipoteczne trudniej dostępne

Fotorzepa/ Marta Bogacz
Kredyty mieszkaniowe będą coraz trudniej dostępne - wynika z badań Narodowego Banku Polskiego, który właśnie opublikował ich efekty.

W II kwartale 2016 r. banki deklarują kontynuację istotnego zaostrzania polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych. Niektóre z instytucji oczekują spadku popytu na kredyty mieszkaniowe - wynika z kwartalnej ankiety NBP na temat sytuacji na rynku kredytowym.

Eksperci NBP podają, że w I kwartale 2016 r., zgodnie z zapowiedziami, banki istotnie zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Skala zaostrzenia polityki kredytowej była większa niż badane instytucje zapowiadały.

- Ankietowane banki zadeklarowały podniesienie marż kredytowych oraz marż kredytowych dla kredytów obarczonych wyższym ryzykiem. Jednocześnie banki zaostrzyły inne warunki udzielania kredytów: zaostrzyły wymagania dotyczące posiadanych zabezpieczeń oraz podniosły poziom wymaganego udziału własnego kredytobiorcy - podaje NBP.

Co przyczyniło się do zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych? Wśród czynników banki wymieniały głównie: wejście w życie od początku 2016 r. nowych zapisów Rekomendacji S w zakresie wkładu własnego oraz zalecenie Komisji nadzoru Finansowego dotyczące szacowania zdolności kredytowej. Do tego doszło również ryzyko związane z przewidywaną sytuacją gospodarczą oraz prognoza sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Warto też dodać, że mimo ostrzejszych kryteriów w I kwartale 2016 r. - drugi kwartał z rzędu - banki zaobserwowały wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe.

Banki, które odczuły wzrost zainteresowania "hipotekami", do głównych przyczyn tego zjawiska zaliczyły obawy kredytobiorców dotyczące wyczerpania puli środków przeznaczonych na dopłaty do kredytów w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych" na rok 2016. Uzyskanie dofinansowania uzależnione jest bowiem od kolejności złożenia wniosku przez kredytobiorców.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA