fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Czterdzieści lat temu powstał Ruch Młodej Polski

Bogusław Chrabota
W gdańskim Europejskim Centrum Solidarności trwają obchody 40-lecia Ruchu Młodej Polski.

Zapoczątkowała je debata z udziałem historyków, którzy rozmawiali o dorobku środowiska Młodopolaków, ich postrzeganiu w końcu lat 70, patronach ideowych i poglądach. Jeden z uczestników debaty, prof. Andrzej Friszke, mówił o obawach jakie wiązano w środowiskach przedsierpniowej opozycji wobec grupy, która otwarcie nawiązywała do myśli Romana Dmowskiego. Jednak środowisko RMP skutecznie ochroniło się przed tymi watkami myśli Narodowej Demokracji, które obciążały przedwojenna Endecje, eksponując wspólnotowość, chrześcijańskie wartości i idee niepodległościową.

Zapytany o współczesna misje dziedzicom RMP, dominikanin, ojciec Ludwik Wiśniewski, patron duchowy założycieli Ruchu mówił, ze głównym zadaniem jest walka o prawdę, sprzeciw wobec zakłamywanej rzeczywistości. Obnażanie kłamstwa, którego jest coraz więcej w polskiej sferze publicznej. Ale to nie jedyna misja. "Potrzeba ludzi, którzy będą burzyć mury niezgody, nienawiści, niezrozumienia i to jest  ten drugi moment, który jest przesłaniem, z tego, co ta grupa Ruchu Młodej Polski ongiś czyniła" - mówił Ludwik Wiśniewski.

Ruch Młodej Polski powstał w 1979 roku i gromadził gdańską młodzież o poglądach niepodległościowych i patriotycznych. Deklaracje RMP podpisało w sierpniu 79 dwadzieścia piec osób związanych z podziemnym pismem Bratniak. Liderem środowiska był od samych początków Aleksander Hall. RMP szybko nawiązał kontakty z reszta opozycji antykomunistycznej, włączył się w akcje studenckie Studenckich Komitetów Solidarności, a po sierpniu 1980 uczestniczył w budowaniu struktur NSZZ Solidarność.

Sam Aleksander Hall w 1989 roku został członkiem gabinetu Tadeusza Mazowieckiego, a inni członkowie Ruchu trafili do Sejmu i kancelarii Lecha Wałęsy. Wielu z nich jest aktywnych w polityce i życiu publicznym do dziś. RMP wychował również wielu samorządowców. Członkami Ruchu byli Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki i Paweł Adamowicz. W RMP uczestniczył również prezydent Sopotu Jacek Karnowski i ojciec następczyni Adamowicza Aleksandry Dulkiewicz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA