fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Nocne Wilki zatrzymane na granicy

PAP, Wojciech Pacewicz
Siedmioro członków Nocnych Wilków zostało zatrzymanych na przejściu granicznych Terespol-Brześć. Zakaz wjazdu uzasadniono zagrożeniem ładu i bezpieczeństwa.

Do Polski nie wpuszczono siedmiorga członków grupy motocyklowej Nocne Wilki: czterech Słowaków, dwóch Niemców - ta szóstka miała paszporty unijne - i jednej Rosjanki. 

Wszystkim wręczono pisemne decyzje z odmową wjazdu, spowodowaną możliwym zagrożeniem ładu i bezpieczeństwa państwa - poinformował rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej  cytowany przez TVN24.

Zdaniem przywódcy Nocnych Wilków, decyzja ta spowodowana była tym, że na motocyklach Nocnych Wilków widoczne są czerwone gwiazdy.

- Maski opadły. To, o czym najwięcej się będzie mówić, to prawa człowieka, bardzo dobrze nam pokazano, co o tym myślą - mówił Aleksander "Chirurg" Załdostanow.

Przywódca Nocnych Wilków skomentował też niewpuszczenie członków jego grupy na teren Litwy. - Gdyby zobaczyli nie czerwoną gwiazdę, ale  symbol banderowców, pewnie by nas przepuścili.

Jak zapewnił, grupa ma plan B. - Będziemy działać inaczej. Mamy ludzi, którzy wypełnią naszą misję, to ci, którzy już są w Europie. Tak czy inaczej, nie zostawimy naszych grobów i o nich nie zapomnimy -  mówił. Dodał, że Nocne Wilki nadal mają zamiar robić to, co robiły od lat. - Im bardziej będą nas naciskać, tym większy będzie sprzeciw z naszej strony.

 Inni członkowie Nocnych Wilków, z paszportami unijnymi, przekroczyli polską granicę w Terespolu w sobotę wieczorem. Wśród motocyklistów są między innymi członkowie Rajdu Katyńskiego, którzy przyjechali pod wschodnią granicę przywitać członków grupy z Rosji i innych krajów. Nie rozumieją decyzji Straży Granicznej. 

- Mają paszporty Unii Europejskiej. Są ze Słowacji, Niemiec i nie mogą wrócić do swojego domu. Jak oni mają jechać? Przez Finlandię na Słowację? To jest kompletnie chore i taka decyzja rządu naprawdę jest bardzo haniebna i wstydliwa dla nas wszystkich - mówiła jedna z uczestniczek rajdu.

Ponieważ oczekiwanie na resztę grupy okazało się bezskuteczne, ci motocykliści, którzy przekroczyli już granicę oczekiwali na resztę grupy, pojechali w stronę Warszawy, by kontynuować rajd "Drogą zwycięstwa", którego meta jest w Berlinie, a który ma uczcić zwycięstwo ZSRR nad Niemcami.

Trasa prowadzi przez miejsca pamięci, gdzie pochowani są żołnierze Armii Czerwonej. W tym roku Nocne Wilki miały przejechać trasę Terespol, Warszawa, Wrocław, Oświęcim, odwiedzić cmenatarze z mogiłami radzieckich żołnierzy i KL Auschwitz.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA