fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Chińskie manewry na orbicie Księżyca

Moduł Chang’e 5-T1 podczas testów na Ziemi
Wikipedia
Moduł serwisowy chińskiego statku kosmicznego wszedł na orbitę Srebrnego Globu.

Wczoraj moduł okrążał Srebrny Glob po wydłużonej orbicie. Zbliżał się na odległość 200 km do powierzchni Księżyca, aby potem oddalić się na 5300 km. Na pokonanie całego okrążenia potrzebował 8 godzin.

Zhou Jianlian z Centrum Kontroli Lotu w Pekinie poinformował, że kolejna faza lotu przewidziana jest na dzisiaj. Moduł stopniowo ma zacieśniać orbitę. Kamera modułu ma poszukać dogodnego miejsca na lądowanie i zebrać dane potrzebne dla opracowania planu wyprawy pojazdu Chang'e 5, który Chińczycy planują wysłać w 2017 r. Pojazd ma wylądować na Księżycu i pobrać próbki gruntu, a potem powrócić z nimi na Ziemię.

Chińska misja na Księżyc wyruszyła w kosmos 24 października. 1 listopada moduł serwisowy odrzucił lądownik, który powrócił na Ziemię, a na powierzchni planety osiadł dzięki spadochronom. Następnie moduł serwisowy został skierowany do punktu libracyjnego między Ziemią a Księżycem (siły grawitacji obu obiektów tam się równoważą).

— Był to pierwszy raz, kiedy chiński satelita dotarł do punktu libracyjnego — powiedział Zhao Wenbo, wicedyrektor Administracji Nauki, Technologii i Przemysłu dla Obronności Kraju, cytowany przez państwową agencję prasową Xinhua.

Władze chińskie nie ukrywają satysfakcji. Według kontrolerów lotu wszystkie systemy modułu serwisowego działają prawidłowo.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA