fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Rosja i Arabia Saudyjska przygotowują się do wspólnej misji kosmicznej

AFP
Rosja szkoli kosmonautów z Arabii Saudyjskiej. Oba kraje przygotowują się do wspólnej załogowej misji kosmicznej - powiedział wicepremier Aleksander Nowak.

Rosja i Arabia Saudyjska są głównymi eksporterami ropy naftowej. Współpraca na rynku energetycznym w ramach umów o wydobyciu ropy była do tej pory podstawą ich relacji. Teraz oba kraje będą współpracować w kosmosie

- Mówiąc o pracach obu krajów nad wspólnym wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej, Aleksander Nowak powiedział, że trwające prace są obiecujące, w szczególności w zakresie szkolenia kosmonautów i rozwoju wspólnej załogowej misji kosmicznej - ogłosił rząd po zdalnym posiedzeniu komisji międzyrządowej Rosji i Arabii Saudyjskiej.

Rosja jest gotowa rozpocząć budowę własnej stacji kosmicznej z zamiarem wyniesienia jej na orbitę do 2030 roku, jeśli prezydent Władimir Putin wyrazi na to zgodę - poinformowała w kwietniu agencja kosmiczna Roskosmos. 

Projekt ten oznaczałby nowy rozdział w rosyjskiej eksploracji kosmosu i koniec ponad dwóch dekad bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA