fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Musk zbuduje dla Pentagonu satelity do śledzenia pocisków

SpaceX
Firma SpaceX wygrała kontrakt na budowę dla Pentagonu satelitów do śledzenia rakiet - poinformowała Agencja Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej.

SpaceX jest znana z konstrukcji rakiet, która można wielokrotnie wykorzystywać. Firma rozwija obecnie również projekt Starlink, konstelację setek satelitów. Elon Musk ma nadzieję, że rozwiązanie to zapewni jego firmie wystarczające dochody, aby sfinansować międzyplanetarne cele SpaceX.

W ramach kontraktu z Pentagonem, firma wykorzysta rozwiązania wdrożone w Starlink i zbuduje cztery satelity wyposażone w szerokokątny czujnik podczerwieni.

Firma technologiczna L3 Harris Technologies Inc., wcześniej Harris Corporation, otrzymała 193 miliony dolarów na budowę kolejnych czterech satelitów. Firma SpaceX otrzyma 149 mln dolarów.

Obie firmy mają dostarczyć satelity na orbitę do jesieni 2022 roku.

Przeprowadzony przetarg jest pierwszą częścią planu budowy  satelitów do wykrywania i śledzenia rakiet, takich jak międzykontynentalne pociski balistyczne, które mogą przemierzać duże odległości i są trudne do śledzenia i przechwytywania.

SpaceX w 2019 r. otrzymała od Sił Powietrznych USA 28 mln dolarów za wykorzystanie powstającej sieci satelitarnej Starlink do testowania zaszyfrowanych usług internetowych w samolotach wojskowych,

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA