fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

SpaceX wysłał na orbitę kolejnych 60 satelitów Starlink

AFP PHOTO /SPACEX/HANDOUT
W ramach misji Starlink-1, rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę kolejnych 60 satelitów, które mają zapewniać na Ziemi dostęp do internetu.

Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie o godz. 15:56 czasu polskiego.

Podczas misji użyty został ten sam pierwszy stopień rakiety Falcon, który brał udział w trzech poprzednich startach. Poprzedni raz rakieta Falcon 9 wzbiła się w przestworza na początku sierpnia. Pierwszy stopień rakiety bezpiecznie wylądował na platformie na Oceanie Atlantyckim.

W poniedziałek ładunek rakiety stanowiło 60 satelitów Starlink, które zostały umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej, dołączając do 60 wysłanych tam przez SpaceX wcześniej. Docelowo SpaceX planuje stworzenie na orbicie konstelacji ponad 40 tys. satelitów, za pośrednictwem których szybki internet ma być dostępny na całej kuli ziemskiej. Założyciel firmy Elon Musk ocenił, że potrzeba 400 satelitów na orbicie, by zapewnić "niewielkie" pokrycie sygnałem, 800 - by "przeciętne".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA