fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Rosjanie wyślą w kosmos humanoidalnego robota "Fedora"

AFP
Rosja w czwartek ma wysłać w kosmos bezzałogową rakietę. Na jej pokładzie będzie humanoidalny robot wielkości człowieka. Przez 10 dni będzie pomagać astronautom na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Skybot F850 "Fedor" będzie pierwszym rosyjskim robotem wysłanym w przestrzeń kosmiczną. Urządzenie poleci do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w fotelu, który dotychczas był używany przez kosmonautów. Miejsce zostanie specjalnie przystosowane.

Robot mierzy 180 cm i waży 160 kilogramów. Rosjanie stworzyli konta na portalach społecznościowych, gdzie pokazują, jak "Fedor" uczy się nowych umiejętności. W przestrzeni kosmicznej będą testować te możliwości.

Dyrektor rosyjskiej agencji kosmicznej Aleksander Błoszenko zapowiedział, że robot będzie m.in. podłączał kable elektryczne przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Robot naśladuje ludzkie ruchy, co jest kluczową umiejętnością, by zdalnie pomagać astronomom. Błoszenko uważa, że w przyszłości takie roboty będą wykonywać skomplikowane zadania, takie jak spacery kosmiczne.

Jeden ze sponsorów projektu zapowiedział, że robot może być również wykorzystywany do pracy w środowisku o wysokim poziomie promieniowania, rozminowywania i ciężkich misji ratowniczych.

Na pokładzie ISS robot będzie kierowany przez kosmonautę Aleksandra Skworcowa, który od miesiąca przebywa na stacji. 

"Fedor" nie jest pierwszym robotem, który będzie wysłany w kosmos. W 2011 roku NASA wysłała Robonaut 2, robota humanoidalnego opracowanego przez General Motors. Wrócił na Ziemię w 2018 roku.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA