fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Sankcje blokują rosyjski wylot na Księżyc

adobestock
Zachodnie sankcje boleśnie odbiły się na obronności. Wszystko przez zakaz importu technologii, której nie udało się Moskwie zastąpić chińską.

Jednym z kluczowych problemów rosyjskiej astronautyki są zachodnie sankcje, nałożone na Rosję z powodu aneksji ukraińskiego Krymu oraz tlącej się od prawie pięciu lat wojny w Donbasie. Cytowany przez rosyjskie media rządowe szef naukowo-technicznej rady korporacji Roskosmos Jurij Koptew wygłosił ostatnio niepopularną w Rosji opinię.

Jak się okazuje, importowanych wcześniej m.in. z USA części radiowych i elektronicznych nie da się zastąpić rosyjskimi odpowiednikami. Największe problemy odczuwa rosyjska mikroelektronika.

W ubiegłym roku Moskwa odnotowała poważne straty i spadła w światowym rankingu eksporterów sprzętu rakietowego i kosmicznego. Planowano, że w 2018 roku niemal 25 proc. tego rynku będzie należało do Rosji, a zdobyto jedynie 8,5 proc.

Jeszcze niedawno rosyjskie media upowszechniały opinię, że importowane wcześniej z Zachodu technologie zostaną zastąpione chińskimi.

Pekin rzeczywiście zajął na rosyjskim rynku miejsce zachodnich producentów, ale tylko częściowo. Rosyjscy analitycy przyznali, że nie wszystkie zachodnie technologie mają chińskie odpowiedniki. Rosji nie udało się nawet zastąpić zachodniej żywności, z której zrezygnowała na własne życzenie, wprowadzając embargo. Spowodowało to jedynie wzrost cen w rosyjskich sklepach, a „zakazane towary" nadal trafiają na rynek, m.in. przez teren Białorusi, która nie ma prawdziwej granicy z Rosją.

Roskosmos jednak ma problemy nie tylko z powodu sankcji. W 2017 r. Izba Rozrachunkowa wykryła tam nieprawidłowości na ponad 785 mld rubli (równowartość 47 mld złotych). Od tamtej pory na czele spółki stoi jeden z najbardziej zaufanych ludzi Putina Dmitrij Rogozin. W poniedziałek zapewniał rosyjskiego przywódcę, że w ciągu najbliższych trzech lat wystartuje nowa zmodyfikowana rakieta Sojuz 5, która ma dolecieć do Księżyca.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA