fbTrack

Kosmos

Turyści będą latać w kosmos z Rosji

123RF
Już za pięć lat w Rosji będzie można zbudować rakietowe centrum kosmiczne wysyłające turystów w kosmos.

Centrum kosmiczne, które wyśle rakietę w przestrzeń kosmiczną, może zostać zbudowane w Rosji już za pięć lat, ogłosiło we wtorek Uralskie Przedsiębiorstwo Badań i Produkcji Automatyki, które opracowuje system kontroli tego projektu.

Czytaj także: O czym rozmawiać z Marsjaninem

Agencja TASS donosi, że turystyczny statek kosmiczny będzie gotów do przeprowadzenia pierwszej misji już w 2025 roku. Na międzynarodowej wystawie Innoprom w Jekaterynburgu podpisano właśnie porozumienie w sprawie stworzenia systemów kontrolnych dla tego projektu. Pozwoli to na stworzenie kompleksu kosmicznego pozwalającego na wysyłanie turystów na orbitę ziemską.

W ramach wstępnego projektu specjaliści pracowali nad różnymi niuansami technicznymi. Ogłoszono, że masa startowa rakiety wyniesie maksimum 80 ton, a sam statek kosmiczny z pasażerami będzie ważył 7 ton. Przewiduje się, że podstawowymi składnikami paliwa rakietowego będą tlen i alkohol, a azot będzie paliwem towarzyszącym.

Wydaje się, ze projekt ma tylko jedną słabą stronę. Jest nią alkohol użyty do napędu rakiety. Rosyjscy turyści mogą się nim zainteresować w celach konsumpcyjnych, a to spowoduje, że rakieta nigdzie nie poleci.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL