fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Koronawirus w zakonach. Księża na kwarantannie

Wnętrze kościoła
Z powodu zakażenia gdańskich dominikanów bazylika św. Mikołaja jest zamknięta. Msze święte są transmitowane na kanale YouTube
gdansk.dominikanie.pl
Gdańscy dominikanie poinformowali, że przebywają na kwarantannie, zamknięty jest kościół św. Mikołaja.

Także po potwierdzeniu przypadków SARS-CoV-2 wśród zakonników z Lichenia zdecydowano o poddaniu kwarantannie całej wspólnoty. Ale licheńskie sanktuarium maryjne pozostanie otwarte dla pielgrzymów.

Gdańscy dominikanie informują na swojej stronie internetowej, że Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku nałożyła na klasztor kwarantannę oraz nakaz zamknięcia kościoła z powodu kontaktu wspólnoty z osobą zarażoną wirusem.

- Wszyscy jesteśmy zdrowi, bez niepokojących objawów - poinformowali dominikanie na stronie internetowej. Dodali, że msze święte z zamkniętej bazyliki są transmitowane na kanale YouTube.

Z kolei Księża Marianie z Lichenia Starego podali, że „w związku z wykryciem w domu zakonnym obecności wirusa COVID-19, w trosce o zdrowie pielgrzymów, pracowników i swoje, podjęli decyzję o poddaniu się kwarantannie całej wspólnoty, od dnia 29 listopada.

- Osoby, u których potwierdzono obecność wirusa COVID-19 pozostają w izolacji, od dłuższego czasu nie posługiwały w bazylice, ani w innych kościołach objętych posługą duszpasterską, a więc nie miały kontaktu z wiernymi – podkreślają zakonnicy.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest otwarte dla pielgrzymów. Msze św. będą odprawiane według dotychczasowego porządku, zarówno w bazylice, jak i w kościołach: parafialnym oraz w kościele w lesie grąblińskim.

- Posługę sakramentalną sprawować będą Księża Marianie z innych parafii mariańskich i zamieszkają poza domem zakonnym. Wszystkie zamówione intencje mszalne indywidualne, oprócz intencji stałych w bazylice, zostaną odprawione w kaplicy domu zakonnego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w bazylice zostaje czasowo zawieszona – napisano w komunikacie.

W czasie trwania kwarantanny kancelaria parafialna w Licheniu będzie zamknięta, z kolei kancelaria dla pielgrzymów i Biuro Obsługi Pielgrzyma „pozostają czynne jak dotychczas".

Z koronawirusem walczy też bp Stanisław Gębicki, biskup senior diecezji włocławskiej. 25 listopada w godzinach popołudniowych, ze względu na pogarszający się stan zdrowia trafił do szpitala we Włocławku.

Dziś w całej diecezji będzie odczytany apel o modlitwę o powrót do zdrowia ks. bp. Stanisława Gębickiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA