fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Stolica Apostolska karze bp. Tadeusza Rakoczego

Pap, Jacek Bednarczyk
Biskup senior Tadeusz Rakoczy, były ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, poniesie konsekwencje zaniedbań, jakich dopuścił się w sprawach księży molestujących dzieci.

Skarga na postępowanie hierarchy trafiła do Watykanu przed trzema laty.

Zarzuty przeciwko Rakoczemu wysunął Janusz Szymik, który jako dziecko molestowany był przez księdza Jana Wodniaka.

Przełożonym księdza był właśnie biskup Rakoczy, do którego Szymik dwukrotnie zgłaszał skargę na molestującego go duchownego.

Biskup jednak nie podjął w sprawie żadnych działań i dziś poniesie tego konsekwencje.

Jak informuje na swojej stronie Archidiecezja Krakowska, Stolica Apostolska, Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka Vos estis lux mundi, zakończyła "postepowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich".

Archidiecezja komunikuje, że biskup Rakoczy ma zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz w zebraniach plenarnych Episkopatu Polski, nakazano mu natomiast  prowadzenie życia w duchu pokuty i modlitwy.

Ma tez obowiązek wpłacić z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Źródło: Radio Kraków, Archidiecezja Krakowska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA