fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Francja: Brutalne zabójstwo księdza oskarżonego o molestowanie

AFP
90-letni ksiądz został znaleziony martwy w swoim domu w północnej Francji. Duchownego pobito na śmierć. Teraz ujawniono, że był on ścigany za przestępstwa seksualne wobec chłopców.

Ks. Roger Matassoli został znaleziony martwy w swoim domu w departamencie Oise w poniedziałek. Policja poinformowała w komunikacie, że mężczyzna otrzymał wiele ciosów w brzuch i twarz, miał uszkodzoną czaszkę, widać też było ślady duszenia. Władze odmówiły jednak potwierdzenia doniesień francuskich mediów, jakoby zabitemu wepchnięto do gardła krucyfiks.

Duchowny pracował jako proboszcz w parafii Froissy w latach od 1988 roku do 2009 roku. Wówczas został usunięty z urzędu po oskarżeniu o napaść seksualną.

- W 2009 roku, po wysłuchaniu ofiary, podjęto kroki przeciwko ks. Matassoli, aby usunąć go z publicznego sprawowania posługi - poinformował rzecznik lokalnej diecezji. - Po złożeniu skargi cywilnej wszczęto kanoniczną procedurę wysłuchania ofiar. ks. Matassoli. Zabroniono mu wówczas uczestnictwa w jakichkolwiek posługach, nawet prywatnych - podkreślił.

Teraz prokuratura poinformowała o dwóch skargach, złożonych na proboszcza w 2018 roku. Obie dotyczyły napaści seksualnych na dwóch młodych chłopców, gdy w wieku 10-14 lat byli ministrantami w parafii ks. Matassoli.

Sprawa nie została rozpatrzona, ponieważ zgodnie z prawem francuskim uległy przedawnieniu. Przestępstwa według doniesienia miały być popełnione w 1962 roku - według jednej z ofiar - oraz w latach 1976–1980, w przypadku drugiej.

Pod zarzutem zabójstwa księdza został aresztowany 19-letni miejscowy mężczyzna. Szybko trafił on jednak do szpitala, ponieważ według policji ma „poważne problemy ze zdrowiem psychicznym”.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA