fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Sondaż: Kto popiera palenie "nieprawomyślnych" książek

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Czy księża powinni palić książki m.in. o Harrym Potterze, które uznają za niezgodne z nauką Kościoła? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Koszalińska fundacja "SMS z Nieba" zamieściła na swojej stronie na Facebooku zdjęcia z wydarzenia, podczas którego spalono stos książek, m.in. z cyklu "Harry'ego Pottera" czy "Zmierzch".

O zdarzeniu informują zagraniczne media i agencje prasowe. BBC w swoim materiale tłumaczy, że niektórzy chrześcijanie sprzeciwiają się magii w literaturze, a "polski konserwatywny rząd PiS opowiada się za tradycyjnymi wartościami katolickimi, a Kościół ma ogromny wpływ na polskie społeczeństwo".

W odpowiedzi na palenie książek w gdańskiej parafii, lewicowe organizacje zorganizowały akcję, w ramach której ludzie wymieniać się będą "zakazanymi książkami”.

Zdecydowana większość ankietowanych (78 proc.) uważa, że księżą nie powinni palić książek m.in. o Harrym Potterze, które uznają za niezgodne z nauką Kościoła. Zdania w tej kwestii nie miało 14 proc. badanych, a jedynie 7 proc. zgadzało się z tymi działaniami.

- Częściej przeciwnikami takich sytuacji są kobiety (81 proc.), osoby powyżej 50 lat (82 proc.), badani o dochodzie netto od 2001 do 3000 zł (84 proc.) oraz ankietowani z miast do 20 tys. mieszkańców (84 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, przypomina, że palenie książek ma fatalną tradycję w dziejach nowożytnych i najnowszych Europy, poczynając od czasów reformacji, a na okresie faszyzmu kończąc. - Tak mocne odrzucenie takich zachowań, widoczne w wynikach sondażu, pokazuje wobec nich minimalną tolerancję społeczną, co stwarza nadzieję, że się nie rozprzestrzenią – kwituje prof. Konarski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA