fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Prezydent Duda na audiencji u papieża Franciszka

KPRP, Jakub Szymczuk
Ok. 10 papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Andrzeja Dudę wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą. Spotkanie odbywa się w przeddzień 40. rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu przez św. Jana Pawła II. Rozmowa prezydenta z papieżem trwała ok. 30 minut.

Według wcześniejszych zapowiedzi rozmowa prezydenta Dudy z papieżem Franciszkiem miała dotyczyć zarówno Polski (m.in. wspomnienia Jana Pawła II i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości), jak i spraw globalnych.

Po audiencji u papieża prezydent podarował Franciszkowi kopię obrazu Jezusa Miłosiernego znajdującego się w Wilnie, kosz z polskimi produktami spożywczymi, które Watykan rozda ubogim oraz dwa albumy - o Krakowie i "Apostołowie Bożego Miłosierdzia".

Franciszek z kolei przekazał prezydentowi kopię medalionu przedstawiającą widok placu św. Piotra sprzed ukończenia kolumnady Berniniego, cztery papieskie dokumenty, w tym adhortację "Evangelii gaudium" oraz podpisane dziś papieskie orędzie na Światowy Dzień Pokoju.

W Watykanie Andrzej Duda rozmawiał również z kardynałem Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Czytaj także:

Nieznane kulisy wyboru Jana Pawła II

Na nowo odczytać Jana Pawła II

 

16 października 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w ósmym głosowaniu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Według szacunków jego kandydaturę poparło 103 kardynałów na 111 głosujących.Wynik wyboru ogłoszono o godzinie 18:44.

Formalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie mszy św. na placu św. Piotra 22 października 1978.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach papieżem niebędącym Włochem.

We wtorek o godzinie 10 prezydent Duda wraz z małżonką weźmie udział we mszy świętej w Bazylice Św. Piotra, przy grobie św. Jana Pawła II, a o 12 - w sesji plenarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Źródło: IAR
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA