fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Niemcy: Możliwe grzywny za niestawienie się na szczepieniu

AFP
W Niemczech rośnie liczba osób, które nie stawiły się na umówione szczepienie przeciw COVID-19. Politycy rozpoczęli dyskusję na temat możliwości wprowadzenia kar finansowych.

Politycy z rządzących partii SPD i CDU/CSU wezwali do wprowadzenia grzywien dla osób, które nie stawią się na umówione szczepienia przeciw COVID-19.

- Byłoby dobrze, gdyby istniała kara dla tych, którzy nawet nie odwołają swojej wizyty - powiedział ekspert SPD ds. zdrowia Karl Lauterbach w wywiadzie dla "Bild am Sonntag".

- Niestawienie się w punktach szczepień oznacza, że szczepimy wolniej niż byśmy mogli i że musimy wyrzucać dawki - dodał.

Lauterbach, który jest z wykształcenia lekarzem, powiedział, że zna ten problem z pierwszej ręki, pracując w punkcie szczepień w Leverkusen.

Wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej CDU/CSU, Thorsten Frei, jest podobnego zdania. Powiedział, że niestawienie się na umówioną wizytę jest brakiem szacunku i policzkiem dla wszystkich tych, którzy jeszcze czekają na wizytę.

- Każdy, kto jest zbyt samolubny, aby podnieść słuchawkę lub odwołać wizytę za pomocą kilku kliknięć, powinien ponieść koszty - stwierdził.

Szef berlińskiego Czerwonego Krzyża (DRK), Mario Czaja, zainicjował debatę i zaproponował grzywny w wysokości 25 do 30 euro. Jego zdaniem obecnie w berlińskich punktach szczepień nie pojawia się od 5 do 10 proc. umówionych osób.

Trudno wskazać główną przyczynę tej sytuacji. Niektórzy ludzie są prawdopodobnie na urlopie, inni nie uważają już ryzyka infekcji za wysokie, a jeszcze inni w międzyczasie otrzymali już wizytę u lekarza w pracy lub w gabinecie lekarza rodzinnego.

Źródło: dpa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA