fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Niemcy: Szczepionka AstraZeneca dopuszczona dla wszystkich dorosłych

AFP
Niemcy zezwolą na podawanie szczepionki firmy AstraZeneca dorosłym w każdym wieku i zamierzają podawać szczepionkę osobom między 12. a 18. rokiem życia do końca sierpnia - powiedział minister zdrowia Jens Spahn.

16 regionalnych ministrów zdrowia kraju zgodziło się z Jensem Spahnem na cofnięcie poprzedniej decyzji o ograniczeniu szczepionki AstraZeneca do osób powyżej 60 roku życia.

Szef resortu zdrowia poinformował również, ze stosowana obecnie 12-tygodniowa przerwa między pierwszą a drugą dawką szczepionki AstraZeneca może zostać skrócona.

- Oba te środki służą dalszemu przyspieszeniu naszej kampanii szczepień - wyjaśnił Spahn. 

Posunięcie to, przyjęte już w kilku krajach związkowych, będzie dobrowolne, a lekarze rodzinni zdecydują, jak najlepiej podać szczepionkę - dodał.

Dziesiątki krajów wstrzymało stosowanie szczepionki AstraZeneca w marcu lub ograniczyło jej podawanie do starszych dorosłych po doniesieniach o bardzo rzadkich, ale poważnych, zakrzepach krwi. Kilka z nich wznowiło stosowanie albo w pełni lub z ograniczeniami po tym, jak organy regulacyjne powiedziały, że korzyści z zastrzyku przewyższają  ryzyko.

Spahn zapowiedział, że Niemcy mają na celu do końca sierpnia zapewnić osobom w wieku 12-18 lat szczepionki, pod warunkiem, że europejskie organy regulacyjne wydadzą zgodę podawanie preparatu BioNTech/Pfizer osobom w tej grupie wiekowej.

Do tej pory 30,6 proc. populacji Niemiec, liczącej około 83 miliony osób, otrzymało pierwszą dawkę, a 8,6% jest w pełni zaszczepionych - jak wynika z danych Instytutu Roberta Kocha.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA