fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Niemcy: Sąd odrzucił sprzeciw wobec Funduszu Odbudowy UE

AFP
Orzeczenie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego otwiera drogę do ratyfikacji przez Berlin unijnego Funduszu Odbudowy. Sąd stwierdził, że nie znalazł żadnych przesłanek świadczących o naruszeniu konstytucji.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny dał w środę zielone światło do zatwierdzenia przepisów ratyfikujących fundusz naprawczy Unii Europejskiej, odrzucając prawne zarzuty wobec planu inwestycyjnego finansowanego z długów.

Decyzja ta jest kluczowa dla uruchomienia wartego 750 miliardów euro planu na odbudowę wspólnoty po pandemii koronawirusa.

Decyzję trybunału skomentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej. "UE pozostaje na dobrej drodze do ożywienia gospodarczego po tej bezprecedensowej pandemii" - napisała Ursula von der Leyen.

Ratyfikacja wstrzymana w marcu

26 marca sąd wstrzymał proces ratyfikacji, uniemożliwiając prezydentowi Frankowi-Walterowi Steinmeierowi podpisanie odpowiednich przepisów, które zostały wcześniej przyjęte przez obie izby parlamentu.

Decyzja została wydana w wyniku nadzwyczajnego odwołania od ratyfikacji, zainicjowanego m.in. przez skrajnie prawicową partię Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Źródło: DW
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA