fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Norwegia pożyczy szczepionki AstraZeneca Szwecji i Islandii

Szczepionka AstraZeneca
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Norweski rząd poinformował w czwartek, że pożyczy 216 tysięcy dawek szczepionek AstraZeneca Szwecji i Islandii do czasu, aż Norwegia wznowi szczepienia z jej użyciem.

Minister zdrowia Bent Hoie poinformował, że jeśli szczepienie z użyciem szczepionki AstraZeneca zostanie wznowione w Norwegii, Oslo "otrzyma z powrotem taką liczbę dawek szczepionki, jaką pożyczyła".

Szwecja i Islandia mają w takim przypadku zwrócić szczepionki z najbliższej dostawy szczepionek AstraZeneca jaką otrzymają.

Hoie poinformował także, że jeśli szczepionka zostanie na stałe usunięta z norweskiego programu szczepień (z użycia tej szczepionki wycofała się już wcześniej Dania), przynależne Norwegii dawki mogą zostać podarowane "innym państwom we współpracy z UE".

11 marca Norwegia zawiesiła używanie szczepionki AstraZeneca po doniesieniach o pojawieniu się rzadkich rodzajów zakrzepów u osób, które zostały zaszczepione tą szczepionką.

Mimo wydanej potem przez Europejską Agencję ds. Leków (EMA) rekomendacji, by nadal stosować szczepionkę ponieważ korzyści z jej stosowania przewyższają ryzyko, Norwegia nie zdecydowała się wznowić szczepień z użyciem tej szczepionki.

Teraz Norwegia przekaże 200 tys. dawek szczepionek Szwecji i 16 tys. dawek szczepionek Islandii.

Termin przydatności do użycia tych szczepionek wygasa w czerwcu i lipcu.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA