fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Niemcy: Po dawce AstraZeneki - dawka Pfizera lub Moderny

Szczepionka AstraZeneca
Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Niemiecki resort zdrowia rekomenduje osobom mającym mniej niż 60 lat, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca, aby - jako drugą dawkę - przyjęły szczepionkę Pfizer/BioNTech lub koncernu Moderna.

Po tym jak Europejska Agencja ds. Leków (EMA) przyznała, że wystąpienie rzadkich rodzajów zakrzepów może być konsekwencją szczepień szczepionką AstraZeneca (przy czym prawdopodobieństwo wystąpienia takiego skutku ubocznego jest bardzo niskie - szacowane na poziomie 1 na 100 tysięcy szczepień), Niemcy rekomendują, by osoby mające mniej niż 60 lat szczepiły się na COVID-19 szczepionkami opartymi o technologię mRNA.

Z kolei mające mniej niż 60 lat osoby, które otrzymały już w Niemczech pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca mają teraz - według rekomendacji resortu zdrowia - przyjmować jako drugą dawkę inną szczepionkę.

Osoby takie mogą jednak wyrazić wolę zaszczepienia się szczepionką AstraZeneca - w takim przypadku do szczepienia może dojść po dokładnym  oszacowaniu ryzyka medycznego związanego z podaniem drugiej dawki tej szczepionki.

Szczepionkę AstraZeneca mogą też otrzymać osoby w wieku poniżej 60 lat, które nie otrzymały jeszcze żadnej szczepionki, pod warunkiem, że należą do grup uznanych za zagrożone ostrym przebiegiem COVID-19.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA