fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Stan wyjątkowy w Czechach skończy się po pół roku

AFP
Wprowadzony w Czechach w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 stan wyjątkowy potrwa do 11 kwietnia i nie będzie przedłużany.

Stan wyjątkowy w Czechach wprowadzono w październiku. Okres obowiązywania regulacji kilkakrotnie przedłużano, ostatni raz w marcu.

Przed dwoma tygodniami premier Andrej Babiš mówił, że rząd chce, by stan wyjątkowy obowiązywał do końca kwietnia. Ostatecznie posłowie zgodzili się na okres do 11 kwietnia.

Czytaj także:
Wrocław: Jeden szpital przerwał, drugi wznowił przyjmowanie chorych na COVID-19

W niedzielę szef czeskiego rządu powiedział, że stan wyjątkowy dobiega końca. - Nie będziemy go przedłużać - oświadczył. W rozmowie z portalem tn.cz dodał, że oznacza to, iż od 12 kwietnia nie będzie już obowiązywał zakaz przemieszczania się między powiatami ani godzina policyjna.

Za zniesieniem stanu wyjątkowego opowiadała się część opozycji, która wzywała władze do zaprzestania działań ograniczających swobodę przemieszczania się obywateli.

Cytowana przez portal iDNES.cz przewodnicząca partii TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zaznaczyła, że stan wyjątkowy obowiązuje od pół roku i powinien zostać zniesiony już wcześniej. W jej ocenie zamiast wprowadzać ogólnokrajowe restrykcje, rząd powinien stosować inne metody, które pozwoliłyby na kontrolowanie epidemii, ale pozwoliłyby ludziom "żyć, pracować i opiekować się swymi bliskimi w sposób bardziej normalny".

W tym tygodniu w Czechach stwierdzano średnio 5,8 tys. przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 dziennie.

Źródło: rp.pl / iDNES
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA