fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Rosja zarejestrowała szczepionkę na COVID-19 dla zwierząt

Stock Adobe
Rosja jako pierwszy kraj na świecie zarejestrowała szczepionkę przeciw koronawirusowi dla zwierząt. Prace nad preparatem o nazwie Karnivak-Kov trwały od października ubiegłego roku.

O rejestracji szczepionki poinformował szef Rosselchoznadzoru - Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego, Konstntin Sawienkow.

Nad szczepionką pracowało Federalne Centrum Zdrowia Zwierząt.

Od października 2020 roku specjaliści prowadzili badania kliniczne preparatu Karnivak-Kov na psach, kotach, lisach polarnych, norkach, lisach i innych zwierzętach. Według Sawienkowa wszystkie zaszczepione zwierzęta rozwinęły przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2.

Czas trwania odporności po szczepieniu wyniesie co najmniej sześć miesięcy.

- Już w kwietniu można rozpocząć masową produkcję szczepionki - dodał Sawienkow. W komunikacie Rosselchoznadzor zauważa, że ??nie znaleziono jeszcze dowodów potwierdzających przeniesienie koronawirusa ze zwierzęcia na człowieka.

Informacje o stworzeniu rosyjskiej szczepionki dla norek pojawiły się w listopadzie 2020 roku, kiedy to po raz pierwszy zgłoszono potwierdzone przypadki zakażeń tych zwierząt w Danii.

Na początku listopada ubiegłego roku rząd duński podjął decyzję o wybiciu wszystkich norek w kraju z powodu zmutowanej formy koronawirusa. Władze później zrezygnowały z tych zamiarów, ponieważ okazały się one niezgodne z prawem.

Źródło: Ria Novosti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA