fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Abp Jędraszewski apeluje o dodatkowe msze

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wydał zalecenia dla Archidiecezji na Wielki Tydzień. Hierarcha kontakty duchownych z wiernymi pozostawia w większości "roztropnej decyzji duszpasterzy".

Według obecnie obowiązujących restrykcji związanych z pandemią kościoły pozostają otwarte, ale może w nich przebywać najwyżej jeden wierny na 15 metrów kwadratowych.

Przestrzegania tych zasad oczekuje metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w wytycznych wydanych małopolskim parafiom na czas Wielkiego Tygodnia. Dopuszcza, by "niektóre formy liturgiczne i elementy pobożności ludowej Wielkiego Tygodnia roku 2021 mogły zostać, według roztropnej decyzji duszpasterzy, uproszczone lub dostosowane do panujących okoliczności zgodnie z przepisami prawa".

Metropolita nakazuje, by o obowiązujących przepisach systematycznie wiernym przypominać.

Abp Jędraszewski zachęca księży do organizowania transmisji mszy w dostępnych mediach, również online, do informowania wiernych o ich terminach, ale także, by odbywało się to "z podkreśleniem różnicy pomiędzy uczestnictwem w celebracjach, a przeżywaniem ich w łączności duchowej za pośrednictwem środków przekazu".

Hierarcha doradza, by w celu umożliwienia większej liczbie wiernych udziału w liturgii, parafie organizowały "dodatkowe Msze św. i nabożeństwa oraz obrzędy Komunii Świętej poza Mszą".

"Warto skorzystać w tym kontekście z pomocy księży oraz ojców zakonnych, którzy na co dzień nie są zaangażowani w pełnym wymiarze w duszpasterstwo parafialne" - pisze arcybiskup.

Tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę arcybiskup radzi urządzać, jeśli to tylko możliwe, poza budynkiem kościoła.

Zaleca także, aby podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej i przez cały rok "w Mszach św. odprawianych zgodnie z przepisami liturgicznymi według formularza "Za tych, którzy nas trapią", polecajmy Miłosiernemu Bogu wszystkich okazujących Kościołowi i osobom wierzącym niezrozumienie, próbujących z nimi walczyć, a także podejmujących dramatyczne akty odstąpienia od Kościoła".

Źródło: diecezja.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA