fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Kanada: Druga dawka szczepionki po 4 miesiącach?

Szczepionka na COVID
AFP
Kanadyjski panel ekspertów ds. szczepionek zarekomendował w środę, by kanadyjskie prowincje wydłużyły okres między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki na COVID-19 do czterech miesięcy, aby szybciej zwiększyć liczbę zaszczepionych osób - informuje AP.

Niektóre prowincje Kanady zapowiedziały już, że zastosują się do tej rekomendacji w związku z deficytem szczepionek na COVID-19 w Kanadzie.

Producenci szczepionek używanych w Kanadzie - Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca - rekomendują, aby drugą dawkę szczepionki podawać 21 dni (Pfizer/BioNTech) lub 28 dni (Moderna) po podaniu pierwszej dawki.

Jednodawkowa szczepionka Johnson&Johnson nie została jeszcze dopuszczona do użycia w Kanadzie.

Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień szacuje, że wydłużenie okresu między podaniem pierwszej a drugiej dawki do czterech miesięcy umożliwi zaszczepienie nawet do 80 proc. Kanadyjczyków w wieku powyżej 16 lat do końca czerwca wyłącznie za pomocą szczepionek Pfizer/BioNTech i Moderna, które mają być do tego czasu dostępne.

Drugie dawki byłyby podawane od lipca, gdy do Kanady dotrze więcej szczepionek. W lipcu, sierpniu i wrześniu Kanada ma otrzymać 55 mln dawek.

Gdyby zachować zalecane przez producentów odstępy między szczepieniami, wówczas do końca czerwca zaszczepionych zostałoby 38 proc. Kanadyjczyków mających więcej niż 16 lat.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA