fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus Fauci: Szczepionka Novavax mniej skuteczna przeciw wariantowi z RPA

Szczepionka Novavax
AFP
Nowo opublikowane dane na temat eksperymentalnej szczepionki na COVID firmy Novavax wskazują na "pewne problemy w ochronie przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa krążącemu w RPA" - oświadczył dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, dr Anthony Fauci.

Fauci poinformował, że obecnie trwają badania, które pozwalają ustalić w jakim zakresie szczepionki chronią przed nowymi, bardziej zakaźnymi wariantami koronawirusa wykrytymi w Wielkiej Brytanii i RPA.

Wstępne wyniki badań klinicznych szczepionki Novavax pokazały, że jest ona skuteczna w 89,3 proc. (wskazują na to wyniki trzeciej fazy testów klinicznych w Wielkiej Brytanii).

Jednak badania w RPA, gdzie rozpowszechnił się bardziej zakaźny wariant koronawirusa wskazują wstępnie na znacznie mniejszą skuteczność szczepionki.

- Szczepionka, która radzi sobie naprawdę dobrze przeciwko temu, z czym się obecnie mierzymy, nie wygląda tak dobrze (przeciwko wariantowi z RPA - red.) - stwierdził Fauci.

Jak mówił epidemiolog wyniki drugiej fazy testów klinicznych szczepionki Novavax w RPA wykazały jej skuteczność na poziomie 60 proc. dla testujących ją ochotników, którzy nie byli zakażeni wirusem HIV i 49 proc. dla tych, którzy byli zakażeni wirusem HIV.

W czwartek pierwsze dwa zakażenia wariantem koronawirusa z RPA potwierdzono w USA (w Karolinie Południowej). Żadna z osób, u których wykryto zakażenie, nie podróżowała w ostatnim czasie poza granice USA.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA