fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Prof. Anna Piekarska: Szczepionka na Covid-19 jedną z najlepiej opracowanych w historii

AFP
- Szczepionka na Covid-19 to być może będzie jedna z najbezpieczniejszych, jakie zaoferowano w historii medycyny - oceniła prof. Anna Piekarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W poniedziałek wieczorem Komisja Europejska dopuściła na rynek unijny szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Decyzja została podjęta przez Komisję Europejską kilka godzin po zatwierdzeniu szczepionki przez Europejską Agencję Leków. 

Oznacza to, że szczepienia w Unii Europejskiej rozpoczną się zgodnie z zapowiadanym przez szefową KE Ursulę von der Leyen terminem - 27 grudnia. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska jest już przygotowana na rozpoczęcie szczepień.

Zdaniem prof. Anny Piekarskiej szczepionka na Covid-19 „to jedna z najlepiej opracowanych szczepionek w historii medycyny”. - Ta szczepionka to być może będzie jedna z najbezpieczniejszych, jakie zaoferowano w historii medycyny. W niej nie ma dodatków i dzięki tej technologii nie ma tego wszystkiego co innych szczepionkach powodowało odczyny poszczepienne. Powinniśmy z niej skorzystać - podkreśliła kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Profesor apelowała też w Radiu Łódź, by nie „reagować histerycznie” na doniesienia o nowym, bardziej zakaźnym wariancie koronawirusa z Wielkiej Brytanii. - Wirusy mają to do siebie, że one mutują non stop, my wywieramy na nie presję własnym układem immunologicznym oraz lekami. I one aby uniknąć tej presji muszą się zmieniać - mówiła.

- Zawsze mówię, że to troszkę tak jak z niegrzecznym dzieckiem, które próbujemy wychować i na które wywieramy pewną presję. I w związku z tą presją, ono też zmienia swoje zachowanie, na lepsze lub na gorsze. Różnie to bywa - dodała Anna Piekarska.

Źródło: rp.pl/ Radio Łódź
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA