fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Ilu Rosjan zmarło po zakażeniu COVID? Wicepremier: Dużo więcej

AFP
Wicepremier Rosji, Tatiana Golikowa, przyznała, że 80 proc. tzw. zgonów nadliczbowych (excess deaths) zanotowanych w kraju w 2020 roku jest związanych z COVID-19. Oznaczałoby to, że rzeczywista liczba zgonów zakażonych jest ponad trzy razy większa niż wynika z oficjalnych danych.

Oficjalnie w Rosji zmarło jak dotąd 55 827 osób zakażonych koronawirusem, ale jak wynika ze słów Golikowej liczba ta w rzeczywistości wynosi ok. 186 tysięcy.

Tzw. zgony nadliczbowe to wynik różnicy między liczbą zgonów w danym roku a średnią liczbą zgonów w ostatnich kilku latach w analizowanym okresie.

Dotychczas w Rosji za zgony związane z COVID-19 uznawano jedynie zgony osób, u których COVID-19 wskazano jako główną przyczynę śmierci. W efekcie do statystyki tej nie wliczano zgonów zakażonych, u których COVID-19 przyczynił się do zgonu np. w związku z chorobą współistniejącą zakażonego.

Golikowa wyliczała, że od stycznia do listopada 2020 r. w Rosji zmarło o 13,8 proc. więcej osób niż rok wcześniej.

Oznaczałoby to, że 186 057 zgonów w 2020 roku w Rosji miało związek z koronawirusem (liczba wszystkich zgonów nadliczbowych w tym okresie wyniosła 229 700).

- Chciałabym zwrócić uwagę, że 81 proc. wzrostu śmiertelności zaobserwowanego w tym okresie można przypisać COVID-19 i jego skutkom - podkreśliła rosyjska wicepremier.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA