fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wielka Brytania pierwsza wprowadzi szczepionkę firmy Pfizer

Szczepionka Pfizer/BioNTech
AFP
Wielka Brytania przygotowuje się do tego, aby stać się pierwszym krajem, który wprowadzi szczepionkę Pfizer/BioNTech. Początkowo będzie ona udostępniona w szpitalach. Trafi później do klinik lekarskich.

Pierwsze dawki szczepionki mają być podane we wtorek, a Narodowy Fundusz Zdrowia (NHS) przyznał najwyższy priorytet szczepieniom osób powyżej 80. roku życia, pracowników pierwszej linii opieki zdrowotnej oraz pracowników domów opieki i mieszkańców.

W zeszłym tygodniu Wielka Brytania zatwierdziła w trybie pilnym szczepionkę opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech. W sumie na Wyspy trafi 40 milionów dawek, co pozwoli na zaszczepienie 20 mln z 67 mln obywateli.

Oczekuje się, że około 800 tys. dawek będzie dostępnych w ciągu pierwszego tygodnia. Władze poinformowały, że pierwsze dostawy szczepionki przybyły z Belgii. Są przechowywane w bezpiecznych warunkach i będą sprawdzane pod względem jakości.

Szczepionka Pfizer/BioNTech ma rygorystyczne wymagania dotyczące przechowywania. Musi być przechowywana w temperaturze -70C.

NHS poinformowało, że szczepionka będzie najpierw podana w 50 szpitalach. Rozmrożenie każdej szczepionki i przygotowanie jej do użycia zajmie kilka godzin.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA