fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus: Bułgaria wprowadza lockdown: Zamyka szkoły i centra handlowe

Bojko Borysow, premier Bułgarii
Vladimir Petkov, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons
Bułgaria poinformowała w środę o wprowadzeniu lockdownu poczynając od piątkowego wieczoru. Lockdown potrwa do 21 grudnia, a jego celem ma być spowolnienie tempa przyrostu liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w kraju. Obecna fala epidemii zaczyna zagrażać systemowi ochrony zdrowia w kraju.

W ramach lockdownu w Bułgarii zostaną zamknięte szkoły, restauracje, centra handlowe i siłownie.

Szkoły i uczelnie wyższe w ramach lockdownu będą prowadzić naukę zdalnie. Przedszkola zostaną zamknięte.

- Tylko jedno okazało się mieć wpływ na (rozwój epidemii) COVID-19 - zmniejszenie kontaktów społecznych i kwarantanna. Aby zmniejszyć presję na szpitale, które znalazły się na krawędzi, wprowadzamy obostrzenia na trzy tygodnie - ogłosił premier Bułgarii Bojko Borysow.

W liczącej 7 mln mieszkańców Bułgarii w środę wykryto 4 382 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Łącznie, od początku epidemii, w kraju wykryto 129 348 zakażeń.

W bułgarskich szpitalach przebywa obecnie 6 365 chorych na COVID-19, ok. 400 z nich przebywa na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

W Bułgarii liczba zgonów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni jest niemal najwyższa w Europie (gorzej wypadają jedynie Belgia i Czechy).

Łączna liczba zgonów chorych na COVID-19 w Bułgarii wynosi obecnie 3 226.

W środę przeciwko nowym obostrzeniom protestowały setki Bułgarów, domagających się dymisji rządu i oskarżających rządzących o nieudaną reformę systemu ochrony zdrowia oraz systemu edukacji oraz o wszechobecną korupcję.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA