fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Premier Morawiecki odpowiada na pytania internautów. "Sylwestra odwołacie za pięć dwunasta?"

Premier Mateusz Morawiecki
Facebook/Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki odpowiadał w środę wieczorem na pytania internautów. Zaapelował o powstrzymanie się od udziału w marszach organizowanych 11 listopada. - W przyszłym roku mam nadzieję już koronawirusa nie będzie i bardzo chętnie wtedy razem pójdę z innymi w Marszu Niepodległości - zapowiedział.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski za pośrednictwem mediów społecznościowych odpowiedział na pytania internautów dotyczące epidemii koronawirusa. 

"Czy ma pan na tyle odwagi, by wytłumaczyć, po co cały ten cyrk?" - zapytała pani Maria.

- To nie jest cyrk. Doceniam poczucie humoru, ale to tak naprawdę jedno z najpoważniejszych wyzwań, jakim się mierzymy od II wojny światowej. Proszę spojrzeć chociażby na wyniki gospodarcze. Kraje Europy Zachodniej nie miały nigdy takiej recesji, jak teraz od drugiej wojny światowej - odpowiedział premier.

Kolejne pytanie dotyczyło zamykania kolejnych gałęzi gospodarki, skoro spadku liczby zakażeń nie przyniosły wcześniejsze obostrzenia.

- Zakażeń byłoby dużo więcej, gdyby nie było maseczek, gdyby nie było obostrzeń - uważa Morawiecki.

"Czy Sylwestra odwołacie za pięć dwunasta, czy dacie trochę czasu" - zapytała pani Anna. - Pewnie w podtekście miała pani na myśli kwestię cmentarzy. Rzeczywiście, ta decyzja zapadła późno, ale gdyby ta decyzja została ogłoszona wcześniej, to nie trzeba wybitnych ekspertów, żeby się domyślić, że ogromna większość ludzi ruszy na cmentarze dokładnie w tych dniach poprzedzających zamknięcie cmentarzy - wyjaśnił Morawiecki.

- Na pewno w tym roku nie szykować się na hucznego Sylwestra. Ryzyko, że pandemia będzie nadal zagrażała, jest za duże - dodał.

Szef rządu odpowiedział również na pytanie, czy planowane jest "zabranie kolejnych świąt". - Ostatnia rzecz, jaką chcielibyśmy robić to zabieranie świąt, ale Covid zabiera ludziom życie, głównie ludziom starszym. Trzeba o nich zadbać - powiedział.

Jedna z internautek zapytała, czy organizowane w Polsce protesty wpływają na liczbę zakażeń. - Zdaniem specjalistów, także naukowców z UW, mamy dzisiaj nie tylko przypuszczenia, ale i wiedzę, że protesty wpływają na liczbę zakażeń. Dane mówią o 5 tys. dziennie. Mam gorącą prośbę, do wszystkich, którzy chcą wykrzyczeć swoją złość, protestujcie w internecie - mówił premier.

Morawiecki apelował również, by powstrzymano się od udziału w marszach organizowanych 11 listopada. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku koronawirusa już nie będzie i wtedy chętnie pójdę w Marszu Niepodległości - zapowiedział. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA