fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Płocki biskup apeluje o ustawianie krzyży morowych

Mariusz82/CC 3.0
Biskup Płocki Piotr Libera opublikował apel w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Duchowny zwrócił się do księży i wiernych.

Biskup Libera zaapelował o "ostrożność i ścisłe przestrzeganie norm sanitarnych w naszych kościołach, kaplicach, kancelariach oraz wszędzie tam, gdzie odbywają się jakiekolwiek spotkania międzyludzkie".

"Proszę, aby duszpasterze pamiętali i ciągle przypominali wiernym o obowiązku zasłaniania nosa i ust w naszych świątyniach podczas wszelkich zgromadzeń. Obowiązek ten dotyczy także innych wskazanych przez władze państwowe miejsc" - czytamy w apelu opublikowanym na stronie Diecezji Płockiej.

Duchowny poleca, "aby w parafiach nie ustawała modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej Różańcowej - Uzdrowienia Chorych oraz św. Rocha - patrona na czas zarazy o uwolnienie świata od obecnej pandemii i jej skutków".

Biskup zaproponował również, aby księża "rozważyli możliwość ustawienia krzyży morowych, przy których byłaby możliwość modlitwy do Zbawiciela świata o miłosierdzie i ocalenie".

Krzyże morowe, inaczej zwane karawakami, były bardzo popularne w Polsce pod koniec XVIII, w XIX i na początku XX wieku. Krzyże te były stawiane w czasie trwania zaraz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA