fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Włochy: Najwyższy dobowy wzrost zakażeń od marca

We wtorek we Włoszech było niemal 6000 nowych zakażeń
AFP
Premier Włoch Giuseppe Conte we wtorek ogłosił nowe ograniczenia. Dotyczą m.in. zgromadzeń, funkcjonowania punktów gastronomicznych oraz zajęć sportowych i szkolnych. Władze kraju chcą ograniczyć gwałtowny wzrost nowych zakażeń koronawirusem.

Zapowiedziane we wtorek ograniczenia są drugim krokiem podjętym przez włoski rząd w ostatnim tygodniu. Nowe obostrzenia są mniej dotkliwe niż w innych państwach europejskich, m.in. Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, gdzie w ostatnich tygodniach liczba zakażeń jest znacznie wyższa. 

Premier Giuseppe Conte powiedział, że celem jest uniknięcie ogólnokrajowej blokady, ponieważ gospodarka zaczęła odradzać się po wiosennym załamaniu.

Opracowany przez rząd dekret wejdzie w życie w ciągu 24 godzin i będzie obowiązywał przez 30 dni. W ramach nowych ograniczeń zakazuje się imprez w restauracjach, klubach lub na wolnym powietrzu. Władze zalecają obywatelom, aby unikali organizacji prywatnych imprez w swoich domach.

W weselach i innych uroczystościach może brać udział nie więcej niż 30 osób.

Szef rządu zapowiedział, że policja nie będzie wysyłana do domów . Odrzucił w ten sposób obawy, że służby będą kontrolować obywateli.

Kilka godzin po podpisaniu dokumentu, ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 5901 nowych zakażeń, co stanowi najwyższy wynik od końca marca, gdy we Włoszech zamknięte były sklepy, restauracje i większość miejsc pracy.

Conte poinformował, że głównym źródłem zakażeń były rodziny i grupy przyjaciół. W ocenie władze sytuacja w szkołach była dobra.

Władze zalecają Włochom, aby nosili maseczki także w domach, jeśli w budynku przebywają osoby niebędące członkami rodziny.

Restauracje i bary mogą pozostawać otwarte do północy w przypadku obsługi klientów przy stołach. Nie mogą obsługiwać osób stojących po godzinie 21.00. Ma to na celu zatrzymanie dużych wieczornych zgromadzeń przed barami, które są częściowo obwiniane za wzrost infekcji.

Szkoły pozostaną otwarte, ale zajęcia pozalekcyjne zostaną ograniczone, z zakazem wycieczek szkolnych i wizyt w ramach wymiany.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA