fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Na koronawirusa Węgrzy będą badani szybkimi testami antygenowymi

premier Węgier Viktor Orban
AFP
Władze Węgier planują wkrótce - być może już we wtorek - wprowadzenie szybkich testów antygenowych na koronawirusa.

- Wraz z naszymi epidemiologami śledzimy, jakie metody testowania są dostępne na świecie - powiedział w parlamencie Viktor Orban, odpowiadając na pytanie posła.

- Wierzymy, że testy antygenowe mają podobną wiarygodność co testy PCR - dodał. - Nasi eksperci doradzili nam podjęcie decyzji o wprowadzeniu testów antygenowych i tak zrobimy, być może już od wtorku - zaznaczył węgierski premier.

Orban nie powiedział, ile szybkich testów zostanie przeprowadzonych. Tej kwestii nie doprecyzował także rzecznik rządu.

Podczas testów antygenowych badana jest próbka pobrana z nosa, a wyniki są znane szybciej niż w przypadków testów PCR. Testy antygenowe uważane są za mniej dokładne.

Do tej pory na Węgrzech testy wykazały obecność SARS-CoV-2 u 47 768 osób, odnotowano także 1 173 przypadków śmiertelnych osób zakażonych koronawirusem.

W poniedziałek wynik pozytywny dało ok. 15 proc. przebadanych próbek. W szpitalach przebywa prawie dwa tysiące pacjentów z COVID-19.

W ostatnim czasie na Węgrzech, podobnie jak w krajach sąsiadujących, notowany jest znaczny wzrost dobowej liczby nowych zakażeń. Rząd sprzeciwia się apelom o wprowadzenie daleko idących restrykcji, które mogłyby pogłębić spowolnienie gospodarcze.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA