fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Wojskowi naukowcy: Składnik środka na komary chroni przed koronawirusem

stock.adobe.com
Badania wojskowe pokazują, że Citriodiol, składnik środka odstraszającego owady, skutecznie chroni przed koronawirusem. Sprej na komary sam w sobie nie zapewnia jednak wystarczającej ochrony.

Naukowcy z brytyjskiego laboratorium DSTL (Defence Science and Technology Laboratory) zbadali, że składnik  znajdujący się w środku odstraszającym owady może zabić szczep koronawirusa, który powoduje Covid-19. Wyniki badania zostały opublikowane w środę.

Już w kwietniu telewizja Sky News informowała, że brytyjskie siły zbrojne otrzymały środek odstraszający komaty, który zawiera Citriodiol, ponieważ sądzono, że może on zapewnić dodatkową warstwę ochrony przed Covid-19. Była o tym przekonana także firma produkująca Citriodiol.

Sprej na komary sam w sobie nie stanowi wystarczającej ochrony i jest stosowany przez wojsko jako dodatkowa warstwa - obok masek na twarz, mycia rąk czy zasad utrzymania dystansu społecznego.

Citriodiol to uwodniony, cyklizowany olej z Eukaliptusa cytrynowego. Występuje w niektórych środkach odstraszających owady. Potencjał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 mają jednak tylko te środki, które zawierają Citriodiol, a nie zawierają popularnego związku DEET, opracowanego przez chemików armii USA pod II wojnie światowej.

Już wcześniej było wiadomo, że Citriodiol jest skuteczny przeciwko innym typom koronawirusa.

Źródło: rp.pl/ Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA