fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Japonia: W ostateczności dezynfekować ręce sake

AFP
Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że wysokoprocentowy alkohol może być stosowany w szpitalach "w razie absolutnej konieczności" zamiast środków do higieny rąk.

Napoje o zawartości alkoholu od 70 do 83 proc. mogą zastąpić środki do dezynfekcji rąk. Nowe przepisy w tej sprawie opublikowało japońskie ministerstwo zdrowia.

Tradycyjne japońskie alkohole, takie jak sake i shochu, nie nadają się do dezynfekcji, ponieważ ich stężenie wynosi odpowiednio około 22 i 45 proc. Niektórzy producenci sake rozpoczęli wytwarzanie mocniejszych produktów alkoholowych, aby zaspokoić popyt na środki dezynfekujące.

Japonia poinformowała o 7645 przypadkach koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło 109 osób.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA