fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Biały Dom pokazuje wykres: Do 240 tys. ofiar wirusa w USA

AFP
Prezydent Donald Trump ostrzegł Amerykanów, że najbliższe dwa tygodnie walki z koronawirusem mogą być "bolesne", a liczba ofiar koronawirusa w USA może osiągnąć setki tysięcy mimo zachowania dystansu społecznego.

Trump wezwał Amerykanów, by stosowali się do wytycznych władz i unikali gromadzenia się w grupach większych niż 10 osób, pracowali z domów i nie chodzili do restauracji czy barów.

- Jest absolutnie kluczowe, aby Amerykanie przestrzegali tych wytycznych przez następnych 30 dni. To sprawa życia i śmierci - mówił Trump.

Koordynator ds. walki z koronawirusem SARS-CoV-2 w Białym Domu, Deborah Birx pokazała wykresy, z których wynikało, że w najbliższych miesiącach z powodu zakażenia koronawirusem umrze w USA od 100 do 240 tys. Amerykanów.

Z analiz Birx wynika też, że gdyby rząd nie zdecydował się na środki mające ograniczyć kontakty społeczne w USA, liczba ofiar koronawirusa w Stanach Zjednoczonych wyniosłaby nawet 2,2 mln. To jeden z powodów, dla których Trump porzucił plan powrotu do normalnego funkcjonowania kraju po Wielkanocy.

- Chcemy, aby Amerykanie byli przygotowani na trudne dni, które są przed nami - mówił we wtorek Trump.

Dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych zapewnił, że władze robią wszystko, by liczba ofiar wirusa w USA była jak najmniejsza.

- Nie ma magicznej szczepionki czy terapii. Są tylko nasze zachowania: każde z nich przekłada się na zmiany w kierunku epidemii wirusa w ciągu najbliższych 30 dni - mówiła Birx.

Trump zapowiedział, że przez najbliższe 30 dni większość czasu spędzi w Białym Domu.

Trump zachęcał też Amerykanów do osłaniania twarzy i nosów w miejscach publicznych - apelował jednak, by używać do tego szali, aby nie pozbawiać lekarzy i pielęgniarek masek ochronnych, które są w USA towarem deficytowym.

W USA koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 188530 osób. Z powodu zakażenia zmarło 3889 osób.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA