fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Naukowcy z Hongkongu: Wirus może przetrwać na maseczce tydzień

AFP
Koronawirus może przetrwać na zewnętrznej warstwie maseczki ochronnej przez tydzień, a na stali nierdzewnej i plastiku przez cztery dni - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu.

Naukowcy podkreślają jednocześnie, że domowe środki do dezynfekcji skutecznie "zabijają" wirusa.

Z publikacji, która ukazała się w czwartek w magazynie "Lancet" wynika, że "SARS-CoV-2 jest wysoce stabilny w sprzyjającym środowisku, ale jest też podatny na standardowe metody dezynfekcji".

Naukowcy badali jak długo wirus może zakażać w temperaturze pokojowej i jak długo utrzymuje się na różnych powierzchniach.

Jak się okazało na papierze i chusteczkach utrzymuje się mniej niż trzy godziny, ale na drewnie i bawełnianych ubraniach - dwa dni.

Na szkle i banknotach wirus wciąż występuje po dwóch dniach, ale znika po czterech. Na nierdzewnej stali i plastiku utrzymuje się do 7 dni.

Naukowcy podkreślają też, że na zewnętrznej warstwie chirurgicznej maseczki wirus znajdował się jeszcze po siedmiu dniach.

Badacze zastrzegają, że wyniki ich badań "nie muszą odzwierciedlać potencjalnego ryzyka zakażenia się wirusem przez codzienny kontakt" z różnymi materiałami, ponieważ obecność wirusa na nich stwierdzano w warunkach laboratoryjnych, nie badano natomiast jak przenosi się wirus w kontaktach codziennych z przedmiotami wykonanymi z różnych materiałów.

Jednocześnie badacze z Hongkongu potwierdzają wcześniejsze rekomendacje wskazujące, iż najważniejsze w przeciwdziałaniu zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 jest częste mycie rąk.

Źródło: South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA