fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

W Stanach Zjednoczonych więcej zgonów niż w Chinach

AFP
Amerykańskie władze poinformowały, że liczba ofiar koronawirusa w kraju wzrosła we wtorek do 3393. W USA z powodu epidemii zmarło więcej obywateli niż w Chinach.

Stany Zjednoczone są na trzecim miejscu pod względem liczby ofiar. Więcej zgonów odnotowano tylko we Włoszech i Hiszpanii.

Amerykańskie władze apeluje do obywateli, by przestrzegali zaleceń, pozostawali w domach i stosowali wszystkie możliwe środki, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.

Na całym świecie liczba zachorowań przekroczyła 800 tys. przypadków. Zmarło ponad 39 tys. osób.

Oficjalnie we Włoszech z powodu koronawirusa zmarło 11591 osób, a w Hiszpanii 8889.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiemepidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA