fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Włochy: Co 10 zakażony to pracownik służby zdrowia

AFP
We Włoszech zarażonych koronawirusem jest łącznie 4826 pracowników służby zdrowia - poinformował w niedzielę Narodowy Instytut Zdrowia.

Z opublikowanych danych wynika, że około 9 proc. wszystkich chorych to pracownicy służby zdrowia.

Od początku epidemii we Włoszech zmarło 18 lekarzy. Większość z nich - 15 zajmowała się pacjentami w Lombardii. 

Wśród ofiar jest 57-letni Marcello Natali, który zmarł 18 marca. Lokalne media informują, że lekarz oficjalnie krytykował władze za brak odpowiedniej reakcji na epidemię. Alarmował również, że służba zdrowia nie jest odpowiednio przygotowana na kryzys.

Z sobotniego raportu wynika, że w ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarły 793 osoby. Wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u 53578 osób. 

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA