fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Włosi informują o zatrzymaniu maseczek. MSZ dementuje

AFP
"La Repubblica" poinformowała dziś, że polskie służby celne zatrzymały transport kupionych w Polsce maseczek ochronnych, przeznaczonych dla szpitali w Rzymie i Lacjum. MSZ zaprzeczyło tym doniesieniom.

Włoski dziennik poinformował w niedzielę rano, że na granicy miały zostać zatrzymane maseczki kupione przez region Lacjum. Transport miał zawierać 23 tys. maseczek ochronnych potrzebnych do walki z pandemią koronawirusa.

Dowiedz się więcej: Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja na żywo

Wieczorem polskie MSZ zdementował doniesienia "La Repubblica". Na Twitterze poinformowano, że nie doszło do jakiegokolwiek blokowania transportu do Włoch. 

"Solidaryzujemy się i wspieramy naród włoski w tym jakże trudnym okresie" - przekazano.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA