fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Andrzej Duda modlił się na Jasnej Górze

Twitter/JasnaGoraNews
Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w wieczornej modlitwie na Jasnej Górze w Częstochowie. Choć wprowadzono ograniczenia w kwestii gromadzenia się podczas obrzędów liturgicznych, w kaplicy znajdowało się co najmniej 10 osób.

"Wobec wciąż „szalejącej” pandemii #koronawirus.a z modlitwą za Ojczyznę i rodaków rozsianych na świecie na #JasnaGóra przybył prezydent RP @AndrzejDuda. Uczestniczy w wieczornej modlitwie Polaków #ApelJasnogórski w kaplicy #MatkaBoża, podczas którego śpiewne są też Suplikacje" - taki wpis pojawił się na profilu JasnaGoraNews na Twitterze.

Oprócz prezydenta, do Częstochowy pojechał m.in. minister Adam Kwiatkowski. Nabożeństwo prowadził bp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W wieczornym Apelu Jasnogórskim wzięło udział co najmniej 10 osób. Od 25 marca do 11 kwietnia obowiązują w kraju nowe zasady ograniczające gromadzenie się. W ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w obrzędach liturgicznych może brać udział maksymalnie pięć osób.

- Regulacja jest daleko idąca w stosunku do tego, co było. Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych do pięciu osób, nie licząc oczywiście osób sprawujących te obrzędy - kapłanów, albo osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych - tłumaczył minister Łukasz Szumowski.

Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce to 1221. Z powodu choroby zmarło 16 osób.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA