fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

8 kolejnych przypadków koronawirusa w Polsce. Razem już 119

Fotorzepa/ Jakub Mikulski
Mamy 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało o 15.00 Ministerstwo Zdrowia. Wcześniej w niedzielę resort informował o kolejnych 7 przypadkach.

W sumie w Polsce zanotowano już 119 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym trzy osoby zmarły - podało Ministerstwo.

Potwierdzone nowe przypadki dotyczą 4 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 3 z woj. łódzkiego (Łódź), 2 z woj. lubuskiego (Zielona Góra).

Rano poinformowano o 7 przypadkach - w Warszawie (2 osoby), Leżajsku w Podkarpackiem (1), Kielcach (1), Ostródzie (1), Wrocławiu (1)  Lublinie (1). Łącznie w niedzielę potwierdzono już 15 zakażeń.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA