fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Przez koronawirusa kampania łagodnieje

Tematem ważniejszym od wyborów stał się w ostatnich dniach wirus i pierwszy zakażony. Na zdjęciu: Zielonogórski Szpital Uniwersytecki, w którym przebywa chory
Agencja Gazeta
Sztab Andrzeja Dudy miał odłożyć mocne ataki na konkurentkę z KO.

W piątek po południu Senat na nadzwyczajnym posiedzeniu zajmie się specustawą związaną z zagrożeniem koronawirusem. Wszystko wskazuje na to, że izba wyższa parlamentu uchwali ją bez zwłoki.

Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że senatorowie, z uwagi na powagę sytuacji, uchwalą ustawę bez poprawek. Można się jednak spodziewać, że będą chcieli ją później znowelizować.

W czwartek nad przyjętym w poniedziałek przez Sejm projektem ustawy pochylili się senatorowie z dwóch komisji: Zdrowia i Ustawodawczej. – Ta ustawa gwarantuje sprawne działanie państwa w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Jest to trochę działanie wyprzedzające – mówił, prezentując ustawę, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Przyznał jednak, że zawiera ona „daleko idące zapisy". – Mam nadzieję, że nigdy nie zostaną one wykorzystane – mówił Dworczyk.

Senatorowie zwracali uwagę na to, że zapisy wskazują na to, że można ją stosować tylko w przypadku koronawirusa. Uważali, że jej zapisy powinny być bardziej uniwersalne.

Na razie jeden chory

Na razie w Polsce zagrożenia epidemiologicznego nie ma. Jak podaje resort zdrowia, do tej pory przebadano 676 próbek, ale obecność koronawirusa stwierdzono u jednej osoby. To 66-letni emeryt przebywający w szpitalu w Zielonej Górze i według informacji przekazanych przez szpital mężczyzna czuje się dobrze.

Chory niedawno wrócił z Niemiec. – Pasażerowie, którzy jechali z zarażonym, włącznie z kierowcami, zostali poddani kwarantannie domowej. Ta sytuacja jest opanowana – zapewniał na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, do tej pory nie było podstaw do zamykania granic.

Wzmocnione zostaną jednak działania na granicach. – W autobusach, które wjeżdżają do Polski, pasażerowie będą musieli wypełnić ankiety lokalizacyjne – poinformował w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Polityka w czasie niepewności

Problem z koronawirusem spowodował zmianę w sposobie prowadzenia kampanii wyborczej. Przestała być ona głównym tematem dyskusji publicznej w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, chociaż kandydaci nadal odbywają spotkania w Polsce. W czwartek Małgorzata Kidawa-Błońska odwiedziła kilka miejscowości w Wielkopolsce.

Uwagę ogniskuje jednak koronawirus. Jak wynika z naszych informacji, sztab prezydenta Andrzeja Dudy podjął nawet decyzję o odsunięciu w czasie mocniejszych ataków na kandydatkę Koalicji Obywatelskiej ze względu na przekonanie, że w tej chwili takie ataki mogłyby być źle odbierane.

Kampanie musieli dostosować też inni kandydaci. Lider PSL Władysław Kosniak-Kamysz zapowiedział, że on sam i jego wolontariusze włącza się w kampanię informacyjną dotyczącą koronawirusa i będą rozdawać ulotki przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia, a także Główny Inspektorat Sanitarny. Małgorzata Kidawa-Błońska powtórnie zaapelowała do rządu o odpowiednie wsparcie dla samorządów, na których spoczywa ciężar walki z koronawirusem. – To one muszą być do tego dobrze przygotowane, dlatego mam nadzieję, że rząd zrealizuje swoje obietnice i prześle wsparcie – powiedziała w czwartek. Nad kwestią zagrożeń koronawirusem rząd oraz opozycja pochyliły się także na zainicjowanym przez premiera Mateusza Morawieckiego spotkaniu.

Platformę reprezentowali na nim Tomasz Siemoniak i Marcin Kierwiński. Lewicę – posłanka Marcelina Zawisza oraz poseł Wiesław Szczepański. W imieniu PSL-Koalicji Polskiej na spotkanie poszedł Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Paweł Kukiz. W spotkaniu uczestniczyli też politycy Konfederacji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA