fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 150 tysięcy

AFP
Łączna liczba potwierdzonych infekcji na całym świecie przekroczyła 150 tys. - podają serwisy zbierające dane o zachorowaniach. Ponad 5,6 tysiąca chorych na COVID-19 zmarło.

Śledzeniem liczby przypadków zajmują się różne serwisy, podające nieco różniące się dane, ponieważ nikt nie jest już w stanie śledzić w czasie rzeczywistym kolejne doniesienia z wszystkich państw świata. Najpopularniejsze strony w sieci z tymi informacjami to specjalna witryna Center for Systems Science and Engineering (CSSE), jednostki związanej z Johns Hopkins University w Baltimore, której dane są skorelowane e statystykami pozyskiwanymi z WHO, oraz worldometers.info. Ta druga aktualizuje swoje dane nieco szybciej - przykładowo na stronie CSSE wciąż przy Polsce widnieje liczba 84 zakażonych, choć Ministerstwo Zdrowia już kilka godzin temu podało, że przypadki są 93. Worldometers.info właśnie poinformowała natomiast, że łączna liczba zakażeń przekroczyła 150 tys.

Wciąż ponad połowę przypadków zanotowano w Chinach, mimo spadkowego trendu - ponad 80 tys. Na drugim miejscu są Włochy (ponad 17,5 tys. infekcji), a za nimi Iran (prawie 13 tys.), Korea Południowa (ponad 8 tys.), Hiszpania (prawie 6 tys.), Niemcy (prawie 4 tys.), Francja (ponad 3,5 tys.) i Stany Zjednoczone (ponad 2,3 tys.). Informację o ponad tysiącu zachorowaniach podały też służby medyczne z Norwegii i Szwajcarii.

W Chinach zanotowano też najwięcej zgonów, spowodowanych COVID-19 - prawie 3,2 tys. We Włoszech zmarło 1266 osób (oficjalne dane z piątku), w Iranie - ponad 600 - a w Hiszpanii niemal 200.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA