fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

CDC: Pandemia koronawirusa? Pytanie nie "czy", lecz "kiedy"

AFP
Amerykańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) apelują do Amerykanów, by ci zaczęli przygotowywać się na rozprzestrzenianie się koronawirusa w USA, po tym jak wirus dotarł do kolejnych europejskich państw - informuje Reuters.

Komunikat w sprawie koronawirusa wskazuje na zmianę stanowiska amerykańskiej agencji rządowej, która dotąd skupiała się na działaniach zmierzających do uniemożliwienia wirusowi rozprzestrzeniania się w USA poprzez poddawanie kwarantannie osób wracających z Chin.

- Dane z minionego tygodnia dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa w innych krajach sprawiły, że wzniosły nasze obawy i przewidywania, że dojdzie do rozprzestrzeniania się koronawirusa tu (w USA) - powiedziała dr Nancy Messonnier, kierująca sekcją chorób układu oddechowego w CDC.

Messonnier dodała, że niewiadomą jest kiedy koronawirus dotrze do USA i jak duże będzie ognisko epidemii. - Zakłócenia w codziennym życiu mogą być poważne - podkreśliła.

Z kolei dr Anne Schuchat, zastępca dyrektora CDC stwierdziła, że - jeśli chodzi o możliwą pandemię koronawirusa (WHO wciąż jej nie ogłosiła) - pytanie nie brzmi czy do niej dojdzie, lecz kiedy do niej dojdzie i jak dużo osób się zarazi wirusem 2019-nCoV.

Tymczasem sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej, Alex Azar, przekonywał podkomisję Senatu, że w USA prawdopodobnie wykrytych zostanie więcej przypadków koronawirusa. Apelował też, by przekazać 2,5 mld dolarów na walkę z koronawirusem.

W wyniku zarażenia się koronawirusem na całym świecie zmarło ponad 2700 osób. Zachorowało ponad 81 tysięcy. Wirus pojawił się w grudniu 2019 roku w chińskim Wuhan.

Obecnie duże ogniska koronawirusa istnieją w Iranie, we Włoszech i w Korei Południowej.

Tymczasem sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, wyraził zaniepokojenie, że Iran ukrywa informację o prawdziwej skali epidemii koronawirusa w tym kraju.

- Wszystkie państwa, w tym Iran, powinny mówić prawdę o koronawirusie - apelował.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA