fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Chińskie władze: Wyleczeni, u których wykryto wirusa, nie zarażają

AFP
Chorzy na koronawirusa, którzy zostali uznani za wyleczonych i wypisani ze szpitali, a u których później ponownie wykryto obecność koronawirusa w organizmie, nie zarażają już innych - głosi oświadczenie chińskiej Komisji Zdrowia Publicznego.

Guo Yanhong, przedstawiciel Komisji powiedział na konferencji prasowej, że potrzebne są dalsze badania nad koronawirusem 2019-nCoV i sposobem postępowania wobec pacjentów, u których wykryto wirusa, ale którzy zostali już wyleczeni.

Wcześniej media informowały, że u niektórych pacjentów z Chin i jednej kobiety w Japonii wykryto obecność wirusa w organizmie po tym, jak uznano ich za wyleczonych z wirusa.

Tymczasem autopsja 85-letniego mężczyzny, który został przyjęty do szpitala w Wuhan 1 stycznia i zmarł w wyniku zarażenia koronawirusem 28 dni później wykazała, że wirus atakuje przede wszystkim płuca, nie ma natomiast dowodów, że wpływa na inne organy wewnętrzne.

Wyniki autopsji zmarłego opisano w chińskim magazynie "Journal of Forensic Medicine".

W artykule czytamy, że patologiczne zmiany wywołane wirusem są podobne do tych, wywoływanych przez SARS i MERS - dwa inne znane koronawirusy (spośród siedmiu znanych nam wirusów tego typu).

Autopsja wykazała też, że zmiany w płucach wywołane wirusem nie są tak poważne jak przy SARS.

Łącznie na całym świecie w wyniku zarażenia się koronawirusem zachorowało 83265 osób. Wirus doprowadził do śmierci 2858 osób.

Źródło: Reuters, South China Morning Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA