fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Laboratorium w Australii zdołało wyhodować wirusa 2019-nCoV

AFP
Zespół naukowców z Australii, w warunkach laboratoryjnych, zdołał wyhodować koronawirusa 2019-nCoV z próbki pobranej od zainfekowanego pacjenta.

Dzięki wyhodowaniu wirusa przez pracowników Peter Doherty Institute for Infection and Immunity w Melbourne oznacza, że naukowcy mają możliwość "oceniania i weryfikowania" środków przeciwdziałania wirusowi. 

Australijscy naukowcy zapowiadają, że są gotowi podzielić się próbką wirusa z innymi laboratoriami na świecie.

Wcześniej wirusa udało się wyhodować również w laboratorium w Chinach, ale Chińczycy przekazali jedynie sekwencje genetyczną wirusa, nie udostępniając jego próbki - podaje australijski nadawca ABC.

Kierujący laboratorium identyfikacji wirusów w Peter Doherty Institute for Infection and Immunity w Melbourne Julian Druce w oświadczeniu podkreślił, że próbka wirusa będzie wykorzystywana jako "materiał kontrolny dla australijskiej sieci laboratoriów medycznych". "Zostanie też dostarczona laboratoriom współpracującym z WHO w Europie" - czytamy w oświadczeniu.

Koronawirus 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w chińskim Wuhan w grudniu 2019 roku. Od tego czasu doprowadził do śmierci 132 osób, a zaraziło się nim w samych tylko Chinach niemal 6 tysięcy. Wirus dotarł już do 16 państw świata - w tym m.in. do Australii.

Wirus wyhodowany w Australii ma być wykorzystywany w pracach nad szczepionką przeciwko 2019-nCoV - podkreślają australijscy badacze.Nowy wirus należy do tej samej rodziny wirusów co wirus wywołujący SARS - zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej. W wyniku epidemii SARS w latach 2002-2004 zmarły 774 osoby.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA