fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Stanowisko KRRiT w zw. z mylnym przypisaniem wypowiedzi por. Arturowi Wosztylowi w programie TVN24

123RF
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji 5 października 2016 r. przyjęła stanowisko w związku z mylnym przypisaniem wypowiedzi por. Arturowi Wosztylowi w programie TVN24, co było powodem nadesłania do KRRiT niemal 5,5 tys. petycji skierowanych za pośrednictwem portalu CitizenGo.org.pl

Rada udzieliła upomnienia stacji telewizyjnej TVN24 w związku z wyemitowaniem 6 września w programie TVN24 błędnej informacji dotyczącej osoby wypowiadającej się po premierze filmu „Smoleńsk". Sprawa wywołała nadesłanie do KRRiT kilku tysięcy petycji z protestem.

W serwisie informacyjnym TVN24 nadano materiał filmowy, mylnie zapowiedziany jako wypowiedź pilota por. Artura Wosztyla. Wypowiedź dotyczyła przyczyn katastrofy smoleńskiej. Jak wynika z wyjaśnienia TVN, mylne przywołanie nazwiska por. Artura Wosztyla nastąpiło w tej sytuacji już po otrzymaniu materiału filmowego z agencji.

Rada ustaliła, że stacja TVN przeprosiła za incydent po pięciu dniach, po sprostowaniu ze strony bezpośrednio zainteresowanych osób.

W ocenie KRRiT tłumaczenie TVN, że pomyłka powstała z powodu fizycznego podobieństwa wypowiadającej się osoby do por. Artura Wosztyla i przekonania, że por. Wosztyl wyrażał już podobne opinie, nie zwalnia nadawcy z odpowiedzialności wobec widzów, którzy w tak istotnej sprawie społecznej zostali wprowadzeni w błąd, ani wobec osób przywołanych w relacji.

KRRiT wyraziła głębokie zaniepokojenie opisanym wyżej zdarzeniem i oceniła je jako niedochowanie zasady odpowiedzialności nadawcy za emitowane treści. Jednocześnie Rada wezwała nadawcę do wprowadzenia w TVN procedur uściślających zasady przygotowywania materiałów przeznaczonych do emisji, które w przyszłości uniemożliwią wystąpienie tego rodzaju negatywnych zdarzeń.

Źródło: KRRiT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA